Mleko początkowe – zalety postawienia na mleko modyfikowane

Początkowy okres życia dziecka niemal zawsze wygląda tak samo – jest ono karmione piersią. Zdarzają się jednak sytuacje, w których z jakichś względów matka nie jest w stanie tego robić – czy to ze względów zdrowotnych, czy też z jakichkolwiek innych. Wtedy to właśnie, ale nie tylko wtedy, sięga się po mleko początkowe, jak mleko Nan Optipro Plus 1 (https://www.bee.pl/nestle-nan-optipro-plus-1-hm-0-mleko-poczatkowe-dla-niemowlat-od-urodzenia-800-g_p999198.html), przeznaczone dla dzieci właśnie od najmłodszych lat ich życia. Jakie płyną z tego zalety, zarówno z punktu widzenia matki, jak i jej pociechy? Na opisaniu tych najbardziej kluczowych skupimy się w naszym artykule.

Mleko początkowe – zalety dla dziecka

Mleko początkowe oraz – ogólnie – modyfikowane powstało z myślą o tym, aby dać dziecku możliwość prawidłowego rozwoju bez sięgania po pierś matki. Jest więc tak zmodyfikowaną wersją mleka krowiego, by zbliżona była do mleka pochodzącego właśnie od matki. Podstawową zaletą płynącą z jego stosowania, z perspektywy dziecka, jest więc możliwość szybszego usamodzielnienia się, a także dostarczenia organizmowi wszystkich tych składników, które umożliwią jego prawidłowych rozwój.

Mleko początkowe – zalety z punktu widzenia matki

Jedną z podstawowych zalet mleka początkowego (a zatem po prostu mleka modyfikowanego dla najmniejszych dzieci), które odczuje matka jest wytchnienie. Organizm matki karmiącej jest przemęczony i wyczerpany – dzięki mleku tego typu może się zregenerować. To jednak nie jedyna zaleta mleka modyfikowanego. Matka odczuje również to, że:

  • pozwoli ono innym osobom na karmienie dziecka – jest to bardzo wygodne – butelkę z mlekiem jest w stanie przygotować każdy, a zatem matka może powierzyć opiekę nad pociechą komu tylko zechce;
  • zapewni kontrolę nad spożywanymi posiłkami – matka dokładnie wie, ile posiłku spożywa jej pociecha – dzięki temu lepiej rozplanuje całą jego dietę, zawsze wiedząc, czy potrzebuje więcej czasu na skończenie jedzenia;
  • pozwoli pozbyć się konieczności przesadnego dbania o swoje zdrowie – karmiąc piersią matka musi dbać o swoje zdrowie i unikać wszystkich używek, aby jakość jej pokarmu była odpowiednia i wystarczająca dla delikatnego i wrażliwego dziecka.

Podsumowanie

Mleko modyfikowane to produkt bardzo praktyczny, w szczególności dla matek, które chcą odstawić swoje dziecko od piersi, lub też z pewnych powodów nigdy nie mogły go karmić własnie za jej pośrednictwem. Wiele jego zalet odczują jednak również i same dzieci, dla których będzie ono źródłem witamin, składników odżywczych oraz wszystkiego tego, czego potrzebują do swojego prawidłowego rozwoju.

Ludzie zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com